Млади тунери, или иначе казано вие, които никога не сте се возили в Жигула, Москвич и Вартбург и тези, които никога не са чували тези имена досега. Искам да ви разкажа как термина тунинг нахлу в нашето (автомобилно) ежедневие. Не си мислете, че татко ви дори и дядо ви не са упражнявали това хоби когато са били на вашата възраст. Идеята да преустроиш собствения си автомобил в нещо уникално и единствено по рода си винаги е вървяла ръка за ръка с момента на получаването на документа за собственост на МПС. Единствено методите и крайният резултат варират през годините.
Назад във времето подмяната на интериора и претапицирането се свеждаха до добавяне на изкуствени материи в искрящи цветове както по таблото така и по седалките. Липсата на шарени борчета, подобряващи микроклимата на соц возилото се компенсираше с най-разнообразни амулети, синджирчета и герданчета в повечето случаи без плавен дизайнерски преход между „китеника“ и тях. Култов момент беше снабдяването с редките за времето си клатещи се ръчички показващи комбинация от три пръста с преобладаващ среден.(И до ден днешен не проумявам защо бяха в цветовете на американското знаме) Топките за скоростния лост винаги трябваше да бъдат от вида залят със смола пластмасов предмет. Той варираше от зарчета в произволна комбинация, през роза до локомотив. Задължителен мотив бяха разхвърляните пластмасови играчки, топки и плюшени фигурки аранжирани симетрично около аптечката на мястото зад задната седалка (все пак всички автомобили тогава бяха седани). По напредналите допълваха с тонколони и различни десени щори.
Отвън тунинговането продължаваше със задължителните антистатични ленти и калобрани. Само професионалистите в занаята знаеха тайната формула: лентите и калобраните се поставят винаги на чифтове. За съжаление с гореизброените два артикула приключва и екстериорния тунинг. Единствено гордите собственици на четиритактови автомобили можеха да добавят „щипка спортно излъчване“ с инсталирането на спортни накрайници от типа направи си сам. Тук само въображението и досега до разнообразие от подръчни материали бяха лимитиращ фактор.
Силов тунинг – такъв нямаше или по-точно не се търсеше. Въпреки ниските цени на горивата (тогава когато имаше такива налични) търсенето на допълнителна мощност беше пренебрегвано. Изтупания в бордюра кръгъл въздушен филтър помагаше за коригирането на горивната смес, а познаването на кварталния Бай Майстор можеше да доведе до великолепната настройка на еднокамерния карбуратор, което от своя страна гарантираше спокойна работа на мотора в целия работен диапазон ( до около 3000 об/мин максимум) и използването на всичките налични 50-60 конски сили.
Сега сериозно – това имаха хората това правеха. Сега ни е смешно, но пък имайте предвид, че някой ден живот и здраве и вашите деца и/или внуци ще ви се подиграват за това което сте правили с колата си. Ами така де, кой ще си позволи да си кара автомобила през цялото време с един единствен чип когато ще може с помощта на проста програма за телефона си да променя една камара настройки в движение? Кой ще следи прогнозата за времето за да върне стоковото окачване за зимата като може да коригира клиренса с точност до милиметри с помощта на 2-3 копчета и няколко въздушни клапана? Тониране на стъкла… няма проблем, електрическата или химическата (знам ли как ще го измислят) слюда ще ти дава правото на избор в процента на затъмняване и светлопропускливост. Омръзнало ви е от еднообразното табло показващо ви само малка част от параметрите на автомобила? Направете си го каквото си поискате, така или иначе той е LED екран на която операционната система на автомобила ви позволява да го нагаждате до такава степен според собствените си предпочитания, че настоящите собственици на GT-R могат само тъжно да сведат глава. Днес сте в особено ведро настроение и тривиалният вече сребърен цвят изобщо не подхожда на излъчването ви? Моля заповядайте в трета клетка на кварталната автомивка в която личният ви автомобил ще бъде „преоблечен“ в желаният от вас цвят и нюанс.
Вариантите са много или поне колкото ви позволяват мечтите. Вие какво мислите, че ще се случи можете да напишете в коментарите долу.
Коментари 1